عکاسی و تصویربرداری هوایی چیست؟

در این مقاله ما قصد داریم شما را با انواع سیستم های تصویر برداری هوایی و ویژگی انها ، چگونگی محسابه قیمت حدودی و مدت زمان فیلمبرداری و تحویل فایل آن  به شما آشنایتان کنیم.

عکاسی و تصویر برداری هوایی چیست؟

در زمان های گذشته برای تصویربرداری هوایی از هلیکوپترهای بزرگ استفاده میشد به طوری یک خلبان هواپیما یا هلیکوپتر را به همراه یک تیم تصویر برداری به فراز آسمانها میبرد تا  تصویر برداری صورت بگیرد ، که شامل هزینه بسیاری میشد  ، البته جالبه بدانید از کیفیت پایین هم برخوردار بودند و مورد قبول قرار نمیگرفت ، در نتیجه با پیشرفت تکنولوژی ربات ها و پهپادها یا بهتره بگیم کوادکوپتر، هلی شات آشنا شدیم.

تصویر برداری هوایی امکاناتی به ما میدهد تا بتوانیم از معادن، نیروگاه ، بندرها ، دریاها ،  سکوها و اسکله‌های نفتی ، کشتیها ، کارخانجات ، خط تولید و پروژه های خود از ارتفاع و با زاویه های مختلف تصویر برداری کند تا با استفاده از این پرنده بتوانید از بهترین لحظات با  ارتفاع و بهترین کیفیت عکسبرداری کنید تا جلوه ای زیبا به پروژه های شما بدهد.

 

انواع کوادکوپتر :

کوادکوپتر به 3 دسته (مبتدی)، مسابقه ای و با دوربین (هلی شات) شناخته میشود.

کاربران مبتدی برای تجربه و آموزش اولیه از پهباد های شبیه ساز اسباب بازی استفاده میکنند تا بتوانند سطح خود را ارتقا بدهند.

اما مهمترین و پر کاربردترین کوادکوپتری است که فیلم برداری و تصویربرداری انجام میدهد که شامل دوربین هستند تا دوربینها را به فراز آسمانها ببرند و تصاویر و زوایای مختلفی را عکسبرداری و فیلمبرداری کنند که به خاطر داشتن دوربین و چند ویژگی دیگر  هلی شات نام میبرند.

کوادکوپتر مسابقه ای همانطور که از اسمش پیداس علاقه مندان خاص خودش را دارد و برای مسابقات و سرعت پرواز کاربران که میخواهند هیجان و سرعت بالا را تجربه کنند به سراغ این پهبادها میروند.

 

هلی شات چیست؟

هلی شات به کوادکوپتر گفته می شود، یعنی پرنده ای دوربین دار که برای تصویربرداری  و فیلم برداری، جاسوسی و … استفاده میشود.

هلی شات نوعی کوادکوپتر دوربین‌دار هست که که شامل دوکلمه هلی(به معنی هلیکوپتر)و شات (به معنی عکسبرداری یا تصویربرداری)است.

ابزار بسیار کارآمد است که بدون فیلمبردار کار خود را انجام میدهد و میتوانیم در مکان هایی که امکان رفت و آمد وجود ندارد و همچنین در ارتفاعات قرار دهیم  که تصویربرداری کنند  در گذشته برای انجام همین کار از یک هلیکوپتر استفاده میکردند.

 

یک هلی شات خوب چه ویژگی دارد؟

 1. جنس بدنه
 2.  اصول آیرودینامیک
 3.  واضحی عکس و عدم لرزش در تصویر برداری
 4. توانایی حمل و نقل
 5. به دنبال افتادن سوژه ودوری از برخورد با موانع

 

مجوز های لازم جهت انجام عملیات تصویربرداری هوایی:
همه پروژه هایی که در شهر یا محیط های عمومی تصویر برداری میشوند نیاز به اخذ مجوز از نهاد های مرتبطه و نظامی است؛ و همچنین تصویربرداری یا عکسبرداری در ورزشگاه یا فرودگاه و  مراکز امنیتی و نظامی و… که جمعیت وجود دارند تا شعاع 3 کیلومتری ممنوع است و حق نزدیک شدن وجود ندارد.

هزینه تصویربرداری هوایی چگونه محاسبه می شود؟

با توجه به  عملیات تصویر برداری ، عواملی مانند  وضعیت جو ،  موقعیت مکانی ، ساختمان  وموقعیت اطراف و زمان پرواز ، تعداد تصاویر گرفته شده  و… در محاسبه قیمت در نظر گرفته میشود ، پس نمیتوانیم قیمت دقیقی به شما بدهیم ، هزینه بر اساس شرایط کار محاسبه میشود.

 

بهترین زمان برای تصویر برداری چه زمانی است؟

مهمترین مورد برای تصویر برداری هوایی نور است به همین علت تصویربرداران لحظات قبل طلوع و بعد از غروب افتاب را ساعت های طلایی نام میبرند.پس در این مدت زمان بهترین فرصت برای به پرواز در اوردن پهباد است که خبری از نور خورشید نیست و میتوان تصویر برداری چشم نوازی داشت.

 

چند نکته به هنگام تصویر برداری:

 • شناخت کافی از منطقه ای که میخواهید پرنده را به پرواز در بیارید
 • در شعاع پرواز ممنوع فرودگاه یا پادگان قرار نگرفته باشد
 • از قوانین هر کشور مطلع باشد چرا که در هر کشور متفاوت است
 • شناخت کافی از شرایط جوی آن منطقه در برابر باد و بارش باران
 • در محیط های بسته سعی کنیم از GPS استفاده کنیم
 • هر چه ارتفاع بیشتر باشد در زیبایی عکس کمک میکند
 • بدانید که بازه ارتفاع بین 3 تا 30 متر باشد و بیشتر از این عکس یا فیلم ما را بهتر نخواهد کرد
 • برای تصویربرداری حداقل از 2 باتری استفاده کنید با این کار میتوانید مدیریت خوبی داشته باشید
 •  از اینکه هیچگونه لرزشی به قاب تصویر و دوربین وارد نشود اطمینان پیدا کنید
 • چرخش های  عکس برداری هوایی در محور طول و عمود یا عرضی با اصول استاندارد تصاویربرداری  رعایت شود

 

 

 پس در این مقاله دانستیم پهباد های عکس برداری ( فانتوم ؛ هلی شات و ماویک و …. )  ابزاری هایی هستند  که به ما  این امکان را داده اند تا از راه دور کارمان را  ، ایمن و انجام دهیم تا اپراتور یا تصویر بردار را خطری تهدید نکند.

Share:

More Posts

هادی عبدی

طراحی سایت چیست ؟

هادی عبدی طراح وبسایت در شهریار اندیشه امروزه با تغییر مسیر زیادی از کسب و کارهای سنتی و قدیمی به سوی کسب کارهای اینترنتی ،

ارزدیجیتال

ارز های دیجیتال

در این مقاله شما را با ارزهای دیجتال چیست؟انواع ارز های دیجیتالی ؟روش های کسب درآمد از ارزهای دیجیتال چیست؟ آشنا کنیم. ارزهای دیجیتال چیست؟

کسب و کار اینترنتی

شروع کسب و کار اینترنتی

کسب و کار اینترنتی چیست؟در این مقاله شما را باکسب و کار اینترنتی آشنا می کنیم که چگونه بتوانیم ایترنتی درآمد داشته باشیم: کسب وکار

Send Us A Message

فرم شما ارسال شد

مننتظر تماس ما باشید